KirishHisob ochish
Tahlil

Bosh va yelkalar nima?

Head and shoulders

Qisqacha

Uch cho'qqili burilish shakli, o'rtadagisi (bosh) eng baland. Bo'yin chizig'i buzilganda tasdiqlanadi.

Bosh va yelkalar — o'sish trendining oxirida paydo bo'ladigan klassik burilish shakli. U uchta cho'qqidan iborat: chap yelka, eng baland o'rta cho'qqi (bosh) va o'ng yelka. Ikki yelka orasidagi tublarni bog'laydigan chiziq — bo'yin chizig'i.

Mantiqi

Bosh — xaridorlarning oxirgi kuchli urinishi. O'ng yelka boshdan past bo'lishi xaridorlar endi yangi cho'qqi qila olmayotganini bildiradi — bu bozor tuzilmasida pastroq cho'qqi (LH) bilan bir xil g'oya. Shakl faqat bo'yin chizig'i sham yopilishi bilan pastga buzilganda tasdiqlanadi; shungacha bu faqat ehtimol.

Maqsad hisoblash

  • Balandlik = Bosh cho'qqisi − Bo'yin chizig'i
  • Maqsad = Bo'yin chizig'i − Balandlik

Bu o'lchangan harakat usuli. Stop odatda o'ng yelka ustiga qo'yiladi.

Turlari va cheklovlari

Teskari variant — teskari bosh va yelkalar — pasayish oxirida paydo bo'ladi va o'sishga burilishni bildiradi. Ko'pincha buzilishdan keyin narx bo'yin chizig'iga qayta sinov uchun qaytadi. Shakl har doim ham ishlamaydi: bo'yin chizig'i buzilib, keyin narx tezda ortga qaytishi mumkin. Shuningdek, grafikda shaklni "ko'rishni xohlash" ham xavfli — aniq trenddan keyin va aniq simmetriya bilan paydo bo'lgan shakllar ishonchliroq.

Bosh-yelkalar: bo'yin chizig'i, maqsad va hajm
$90$100$110$120Bo'yin chizig'i — $104Maqsad: $104 − $16 = $88Chap yelka $110Bosh $120O'ng yelka $111Buzilish — chiqishRetestHajm

Bosh $120, bo'yin $104 — balandlik $16, maqsad $88. Hajm har yangi cho'qqida kamaygan, buzilish kunida esa keskin oshgan. Narx $104 ga pastdan qaytib tekshirdi (retest) va o'tolmadi — bu aksiyani hali ushlab turganlar uchun oxirgi qulay chiqish nuqtasi.

Teskari bosh-yelkalar: xarid rejasi
$40$50$60Bo'yin chizig'i — $50Maqsad: $50 + $12 = $62Stop $45.5Chap yelkaBosh $38BuzilishKirish $50.5Hajm

Bosh $38, bo'yin $50 — balandlik $12, maqsad $62. Buzilish hajm bilan bo'ldi, so'ng narx $50 ni ustdan tekshirdi. Kirish $50.5, stop o'ng yelka ($46) ostida $45.5: risk $5, potensial foyda $11.5 — taxminan 2.3R.

Misol

To'qima aksiya o'sish trendidan keyin:

  • Chap yelka: $60
  • Bosh: $68
  • O'ng yelka: $61
  • Bo'yin chizig'i: $55

Balandlik: $68 − $55 = $13. Maqsad: $55 − $13 = $42. Narx $54,50 da yopilib, bo'yin chizig'ini buzdi — shakl tasdiqlandi. Qisqa savdo (short) ochgan treyder stopni o'ng yelka ustiga, $61,50 ga qo'yadi: risk $7, potentsial foyda $12,50 — R:R taxminan 1:1,8. Uzoq pozitsiya egasi uchun esa bu chiqish signali.

Xatolar va maslahatlar

  • Bo'yin chizig'i buzilmaguncha shakl tugallanmagan — oldindan harakat qilish ko'pincha xato bo'ladi.

  • Buzilish paytida hajm ortishi tasdiqni kuchaytiradi.

  • Maqsad — taxmin, kafolat emas; foydani qisman oldinroq olish ham mantiqiy.

Ko'p beriladigan savollar

Bosh va yelkalar shakli qanchalik ishonchli?
U eng mashhur burilish shakllaridan biri, lekin ko'p soxta signallar ham beradi. Bo'yin chizig'ining yopilish bilan buzilishini kutish ishonchlilikni oshiradi.
Teskari bosh va yelkalar nimani bildiradi?
Bu pasayish trendi oxirida paydo bo'ladigan ko'zgu shakl va o'sishga burilish ehtimolini ko'rsatadi. Bo'yin chizig'i yuqoriga buzilganda tasdiqlanadi.

Akademiyada o'rganing

Bu atama interaktiv kursning quyidagi darslarida amaliy misol va test bilan o'tiladi.

Nazariyani xavfsiz sinab ko'ring

Bepul hisob oching: $10 000 virtual balans bilan demo savdo, savdo jurnali, kalkulyatorlar va bosqichma-bosqich kurs.

Bog'liq atamalar