KirishHisob ochish

5-bo'lim · Chuqur texnik tahlil

Fibonachchi: tuzatish, oltin cho'ntak va maqsadlar

Swing'ni to'g'ri tanlash, 38.2/50/61.8/78.6% darajalari, oltin cho'ntak, konfluens va 1.272/1.618 kengaytmalari bilan kirish, stop va maqsadni rejalashtirish.

12 daqiqa

Trend to'g'ri chiziq bilan bormaydi

O'sish trendida narx bir to'lqin ko'tariladi, keyin uning bir qismini qaytarib beradi — bu tuzatish (pullback, retracement). Keyin yana ko'tariladi. Trend bo'ylab xarid qilmoqchi bo'lgan odam uchun asosiy savol: tuzatish qayerda tugashi mumkin? Cho'qqida quvib olish — yomon narx, tuzatish tubini aniq topish — imkonsiz. darajalari o'rtadagi yo'lni beradi: tuzatish ehtimoliy to'xtashi mumkin bo'lgan zonalarni oldindan belgilaydi.

Darajalar qayerdan keladi

Fibonachchi ketma-ketligi: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55... Har son oldingi ikkitasining yig'indisi. Ketma-ket sonlar nisbati tezda 0.618 ga yaqinlashadi (34 ÷ 55 ≈ 0.618). Undan boshqa darajalar kelib chiqadi: 0.618² ≈ 0.382, √0.618 ≈ 0.786. 50% esa Fibonachchi soni emas — u shunchaki yarim yo'l, lekin treyderlar uni keng kuzatgani uchun vositada turadi.

Nega bu bozorda ishlaydi? Sehr yo'q. Ikki sabab bor:

  1. Tabiiy tuzatish chuqurligi. Sog'lom trendda foyda olish va yangi xaridorlar muvozanati odatda impulsning uchdan biri va uchdan ikki qismi orasida topiladi — 38.2% va 61.8% aynan shu oraliq.
  2. O'zini o'zi amalga oshiruvchi bashorat. Millionlab treyderlar va algoritmlar bir xil darajalarni ko'radi va u yerga limit buyurtmalar qo'yadi. Buyurtmalar to'planganda, narx haqiqatan ham reaksiya beradi.

Shuning uchun Fibonachchi — ehtimollik zonasi, aniq nuqta emas.

Swing'ni qanday tanlash kerak

Fibonachchining eng katta xatosi darajalarda emas, qayerdan chizishda. Noto'g'ri swing — noto'g'ri darajalar. Qoidalar:

  • Aniq impuls tanlang. Kuchli, katta shamli harakat — ideal holda oldingi cho'qqini buzgan (BOS, bozor tuzilmasi darsiga qarang). Yon harakat ichidagi kichik to'lqinga Fibonachchi chizish ma'nosiz.
  • Swing low'dan swing high'gacha. Impulsning eng past nuqtasi (boshi) va eng yuqori nuqtasi (oxiri). Soyalar (wick) bilan chizing va doim shunday qiling.
  • Cho'qqi tasdiqlangan bo'lsin. Narx hali ko'tarilayotgan bo'lsa, "cho'qqi" ertaga o'zgaradi va darajalar ham suriladi. Swing high'dan keyin kamida 2 sham pastroq bo'lsin.
  • Katta taymfreym ustun. Kunlik grafikdagi impuls 1 soatlikdagidan ko'proq e'tiborga ega.

Darajalarni hisoblash

Formula oddiy: daraja = cho'qqi − (cho'qqi − tub) × foiz.

Fibonachchi retracement
$100$110$1200% — $12023.6% — $115.2838.2% — $112.3650% — $11061.8% — $107.64100% — $100qaytish

$100 dan $120 gacha impuls, so'ng tuzatish 61.8% darajasida to'xtadi va o'sish davom etdi. Darajalar — ehtimollik zonalari, aniq nuqta emas.

Bu misolda impuls $100 dan $120 gacha, masofa $20:

  • 23.6% — $120 − $4.72 = $115.28
  • 38.2% — $120 − $7.64 = $112.36
  • 50% — $120 − $10 = $110
  • 61.8% — $120 − $12.36 = $107.64

Tuzatish $107.4 atrofigacha tushdi — 61.8% ni biroz teshib o'tdi — lekin sham $108 da, ya'ni daraja ustida yopildi va o'sish davom etdi. Aynan shuning uchun darajaga zona sifatida qarash kerak: soya bilan bir oz o'tish odatiy hol.

Har daraja nima deydi

  • 23.6% — juda sayoz. Juda kuchli trendlarda yoki yangilikdan keyin uchraydi. Odatda kirish uchun emas.
  • 38.2% — kuchli trenddagi sayoz tuzatish. Narx bu yerda to'xtasa, xaridorlar juda faol.
  • 50% — "adolatli o'rtacha". Ko'p treyderlar kuzatadi.
  • 61.8% — klassik chuqur tuzatish. Ko'pincha eng yaxshi R:R shu atrofda.
  • 78.6% — oxirgi chegara. Bu ham buzilsa, impuls ehtimol tugagan — stop odatda shu daraja ostiga qo'yiladi.

Darsning davomi — bepul hisobda

Ro'yxatdan o'ting va darsni oxirigacha o'qing: 7 savollik test, amaliy topshiriq va progressingiz saqlanadi.

Darsning davomida

  • Oltin cho'ntak va konfluens
  • Kengaytmalar: foyda qayerda olinadi
  • Fibonachchi ishlamaganda
  • Keng tarqalgan xatolar
  • Qisqa tekshiruv ro'yxati
  • 7 savollik test (o'tish uchun 60%)
  • Amaliy topshiriq: Fibonachchi rejasini tuzing

Butun kurs dasturi