KirishHisob ochish
Tahlil

Baza va pivot nima?

Base and pivot point

Qisqacha

Baza — o'sishdan keyingi haftalab yoki oylab davom etadigan yon harakat (konsolidatsiya): finjon, tekis baza, VCP. Pivot — bazaning yorib o'tiladigan aniq narxi; xarid odatda pivotdan 0–5% yuqorida qilinadi.

Boshqa nomlari: base, pivot, flat base, VCP, volatility contraction

Baza — o'sishdan keyin narx haftalab yoki oylab yon harakatda yuradigan konsolidatsiya davri. Pivot — bazaning aniq narx darajasi; narx undan yuqoriga yorib o'tsa, xarid signali hisoblanadi.

Nega bazalar muhim

Kuchli aksiyalar odatda to'g'ri chiziq bo'ylab o'smaydi: o'sish — baza — o'sish — baza zinapoyasi bilan harakatlanadi. Baza davomida qisqa muddatli foyda oluvchilar chiqib ketadi, aksiya esa "sabr qiluvchi" egalar qo'liga o'tadi. Shundan keyingi yorib o'tish ko'pincha yangi o'sish bosqichini boshlaydi.

Asosiy turlari

  • Finjon va dasta — yumaloq baza, pivot dastaning cho'qqisida.
  • Tekis baza — kamida bir necha hafta tor oraliqda (odatda 10–15% chuqurlikdan oshmaydi) yurish; pivot — oraliq cho'qqisi.
  • VCP (volatillik qisqarishi) — bir nechta pullback, har biri oldingisidan sayozroq (masalan, 20% → 10% → 5%). Taklif tugab borayotganini ko'rsatadi.

Pivot va kirish

Xarid odatda pivotdan 0–5% yuqori oralig'ida qilinadi; undan yuqorida quvib kirish riskni oshiradi. Buzilish kuni nisbiy hajm o'rtachadan sezilarli yuqori bo'lishi kerak. Stop odatda kirishdan qat'iy foizda yoki bazaning oxirgi pastidan ostida.

Cheklov

Hamma bazalar ham muvaffaqiyatli chiqmaydi. Bozor umuman pasayishda bo'lsa, eng chiroyli bazalar ham ko'pincha buziladi — shuning uchun umumiy bozor yo'nalishiga qarash odatiy qoida.

Tekis baza
$60$70$80Pivot $80Stop $75.2$72 (−10%)$75.6Kirish $80.2Hajm

$60 dan $80 gacha o'sishdan keyin narx tor oraliqda ($72–$80, atigi 10% chuqurlik) dam oldi, hajm har hafta kamaydi. $80 hajm bilan yorildi: kirish $80.2, stop bazadagi oxirgi tub ($75.6) ostida $75.2 — risk $5, ya'ni 6.2%.

Torayib boruvchi tebranish (VCP)
$40$45$50$55Pivot — $50Stop $47.2−20%−10%−5%Kirish $50.2Hajm

Uch tuzatish, har biri oldingisidan sayozroq: $50 → $40 (−20%), $50 → $45 (−10%), $50 → $47.5 (−5%). Hajm har safar kamaygan — sotuvchilar tugab bormoqda. Kirish $50.2, stop oxirgi tub ostida $47.2: risk $3 (6%).

Misol

Masalan (to'qima, tekis baza): aksiya $50 dan $80 gacha o'sdi, so'ng 7 hafta $72–$80 oralig'ida yurdi. Chuqurlik: ($80 − $72) ÷ $80 = 10% — tekis baza. Pivot: $80.

  • Xarid zonasi: $80 dan $80 × 1,05 = $84 gacha.
  • Buzilish kuni narx $81,20 da, hajm o'rtachadan 1,5 baravar ko'p.
  • Stop: kirishdan 7% past — $81,20 × 0,93 ≈ $75,52.

Agar treyder kech qolib, $86 da kirsa — bu pivotdan 7,5% yuqori ($6 ÷ $80), zonadan tashqarida. Shunda kichik normal pullback ham uni stopga olib borishi mumkin. Bunday savdolarni savdo jurnalida kuzatish foydali.

Xatolar va maslahatlar

  • Pivotdan 5% dan yuqorida quvmang — keyingi bazani yoki pivotga qayta sinovni kutish yaxshiroq.

  • Bazaning sifatiga qarang: tor diapazon va baza ichida kamayuvchi hajm — yaxshi belgi; keskin, tartibsiz tebranish — yomon belgi.

  • Buzilish kuni hajm oshmasa, signal zaif. Narx bazaga qaytsa, oldindan belgilangan stopga amal qiling.

Ko'p beriladigan savollar

Pivot point aksiyada nima?
Bu kontekstda — bazaning yorib o'tiladigan aniq narxi, masalan tekis bazaning cho'qqisi yoki finjon dastasining eng yuqorisi. Undan hajm bilan yuqoriga chiqish xarid signali hisoblanadi.
VCP nima?
Volatillik qisqarishi shakli: bazadagi har bir pullback oldingisidan sayozroq bo'ladi. Bu sotuvchilar kamayib borayotganini va narx yorib o'tishga tayyorlanayotganini ko'rsatadi.

Akademiyada o'rganing

Bu atama interaktiv kursning quyidagi darslarida amaliy misol va test bilan o'tiladi.

Nazariyani xavfsiz sinab ko'ring

Bepul hisob oching: $10 000 virtual balans bilan demo savdo, savdo jurnali, kalkulyatorlar va bosqichma-bosqich kurs.

Bog'liq atamalar